Arrabona EGTC

2019. augusztus 29.

Van egy hely Győrben, Győr-Újváros, ahol egymást érik a különböző felekezeti templomok. Öt templom, pár száz méter távolságban. Erre a kuriózumra a Karzat Színház Nonprofit Kft. évek óta sikeres programsorozatot épít (Öt Templom Fesztivál és Öt Templom Advent), emellett vezetett túrát is ajánlanak, ahol megismertetik a résztvevőkkel az egyes vallások hitéleti sajátosságait, azok építészeti vetületeit, valamint a kultúrák, vallások közötti békés, termékeny együttélés lehetőségét. Ha szeretnél többet tudni erről a témáról, keresd őket bátran! (https://ottemplom.hu/kapcsolat/)


Túra tervezés

Az alábbi megállókat ajánjuk nektek:

Neumayer Jakab kőműves mester tervei alapján a templom építése 1784 áprilisában kezdődött, felszentelésére 1785. november 27-én került sor. 

A templom téglalap alaprajzú; befoglaló mérete 29,5 x 21,8 méter, főpárkánya 10,5 méterrel emelkedik a környező udvar terepszintje fölé. A templom tömege egyetlen téglatestből áll, amelyet meredek hajlású, két oldalán kontyolt magastető koronáz. Ami a templom terét illeti, a belső háromhajós, hatszakaszos, csarnoktér elrendezésű; a térlefedést kétszintes pillérek hordják. A tükörboltozattal fedett középhajó a két mellékhajóhoz képest igen széles (9,6 méter) és valamivel magasabb is.  

Forrás és további információ: 

https://gyor.lutheran.hu/index.php/rolunk/templomaink/oregtemplom 

Az eklektikus stílusú zsinagógát a neológ izraelita egyházközség 1868-1870 között építette. A templom körerkélyekkel gazdagított, kupolával fedett nyolcszög alakú belső tere lenyűgöző látványt nyújt.  A 2006-ban helyreállított épület múzeumi állandó kiállítás és kulturális rendezvények helyszíne. 

Itt tekinthető meg id. Vasilescu János (1923-2006) a második világháború utáni magyar képzőművészetet bemutató kiváló gyűjteménye. 

Forrás és további információ: 

http://turizmus.gyor.hu/cikk/zsinagoga.html 

1901-ben született határozat a templom felépítéséről, mely Csányi Károly tervei alapján készült, aki mintának az azóta már lebontott brassói református templomot tekintette.  

A templom a késő historizmus stílusjegyeit viseli, tömege erősen tagolt. Belső tere egységes hatású, óriási csarnokterét egyszerű gótikus motívumok díszítik. Hosszanti alaprajzát a nyolcszög hat oldalával záruló apszis zárja, a magasba nyúló karcsú saroktorony és a tetejét ékesítő csillag már messziről kitűnik. 

Forrás és további információ: 

http://www.gyorref.hu/a_gyulekezet_tortenete 

https://ottemplom.hu/reformatus-templom/ 

Fruhmann Antal, a kiváló és elismert építész, tervei alapján 1836-ban kezdték el építeni neoklasszicista stílusban, az evangélikusok első ismert templomának helyén. Az építkezés 5 évig tartott. Az imahely Győr második legnagyobb temploma, és még ma is irányadó a klasszicista építészet történetében. A templom a város és az egyházközség pénzén épült fel. Akkoriban ez nem volt szokatlan, hogy a város építette a templomot, hiszen a templom kegyura a város volt. Ezért is van elhelyezve a főoltár fölött a város címere, mely nemcsak Győrben, hanem az országban is egyedülálló dolog.  

Orgonája 1852-54 között készült el a pozsonyi Klöckner Károly tervei és építése alapján. Az orgona műemlék jellegű, és a legszebb hangú orgonák közé sorolják. 

Forrás és további információ: 

http://www.gyorujvarosiplebania.eoldal.hu/cikkek/szent-jozsef-plebania-templom-tortenete.html 

1727-ben a győri szerb ortodox közösség emelte a különböző stílusjegyeket hordozó templomot. A torony a szép ívelésű homlokzat előtt áll. Szentélye ugyancsak támpilléres, a nyolcszög három oldalával zárul. Formás, jó arányú hagymasisakja a második világháború végén megsérült, 1963-ban állították helyre Káldy Barna tervei alapján. A templom különleges értéke a copfkeretezésű ikonosztázion és az ugyancsak copf stílusú padok sora. 

Mivel a 19. század végére a görögkeleti szerb hívők jóformán kihaltak, a szerb egyházközség vagyonát államosították, és a Rákosi-korszaktól kezdve a Rác templom sokáig magányosan állt. Végül a görögkatolikusok kérésére a Szerb Ortodox Egyház 1997-ben átadta egyházi használatra a templomot a Győri Görögkatolikus Egyházközségnek, mely mai napig itt végzi szertartásait. 

Forrás és további információ: 

http://gyorigorogkatolikus.hu/templomunk-tortenete/ 

A javasolt megközelítés nem feltétlenül veszi figyelembe az aktuális forgalmirend változásokat.

Áttekintés

Nehézség: Könnyű
Értékelés:
Távolság: 2 km
Időtartam: 00:11:04
Szint emelkedés: 18 m
Szint csökkenés: 4 m
Frissítőpont: Nincs
Szintkülönbség: 4m
Létrehozva: 2019.10.04
Megjelenések száma: 5958
Megtekintések száma: 11483
Győr Időjárás

Hasonló túrák

Határtalan kalandok

Ez a túra többek között azoknak is kedvezni fog, akik egy egész hétvégés kalandba szeretnének belecsapni. A túra hosszúságából kiindulva a legkézenfekvőbb döntésnek az bizonyulhat, ha összetrombitálod a családot, majd autózva sorra veszitek a feltüntetett megállókat. Az útvonal első állomása a győri Mobilis Interaktív Kiállítási Központ, ahol új információkkal gazdagodhat a család összes tagja. Csallóközben, a Slovakia Ring központjától kapott adrenalinlöket után megismerjük a régió sajátosságait és hagyományait a Csallóközi Múzeum tárlatelemeinek köszönhetően, majd egy rövid sétával zárjuk a napot a somorjai Pomlé Parkban. Azt ajánljuk, hogy az éjszakát töltsétek Somorján, ahol számos lehetőség közül választhatjátok ki a számotokra legmegfelelőbbet. Innen rajtol a túra második napja, aminek első megállója a Pozsonyban található Volkswagen autóüzem. A gyárlátogatás után átkelünk a határon, és meg sem állunk a mosonmagyaróvári Futura Interaktív Természettudományi Élményközpontig, ami rengeteg érdekességet rejt minden érdeklődőnek. A napunkat a lehető legkényelmesebb körülmények között, a Flexum Thermal & Spa komplexumában zárhatjuk.

Csallóköz ékkövei

Jelentős csallóközi attrakciókat ismerhetsz meg, ha ezen túra bejárására adod a fejed. Minden adott, hogy kocsikázással egybekötve, alaposan feltérképezd Csallóköz sajátosságait, csupán az indulás mellett szóló végleges döntés hiányzik, amit a feltörő lelkesedésedre bízunk. A Slovakia Ring-től indulunk, majd megcélozzuk Somorját, ahol két megálló is vár ránk, majd a Duna másik oldalán megismerjük a meseszép ágrendszert. A Bősi vízerőművet elhagyva pedig tovább kocsikázunk Dunaszerdahelyre, ahol ünnepélyesen is lezártnak tekinthetjük a túránkat. Egy napnyi mosolygás, amit még sokáig emlegetni fog a család összes tagja!

Újvárostól a Mosoni-Dunáig

Egy sétára invitáljuk Önöket, hogy megismerjük Győr egykori városlakóit, felfedezzük az örökül hagyott értékeket! A letűnt korok emlékei kapcsán felidézzük az egykor itt élő őslakosok és betelepült polgárok egyéni sorsát, kapcsolataikat a város közösségében.