Magyarország, 9155 Lebény, Fő út 97.
47.73511200, 17.39252100

Arrabona EGTC

A ház, amely előtt áll - a Kisbömbi vendéglő épülete - egykor a Varga-család tulajdona volt, nevét a feszület minden bizonnyal innen kapta. Hogy melyik évben készülhetett, arra nézve nincs adat. Levéltári dokumentumokkal igazolható, hogy a feszület helyén – az akkori alsó faluvégen – már 1780-ban is egy fakereszt állt. A ma látható keresztfára az 1966-os évszámot faragták, ez a keresztfa cseréjének időpontját jelzi. Az idők múltával a talajszint közelében elkorhadt, s ezért kidőlt kereszt ismételt felújítására, alsó harmadának részbeni cseréjére 2007-ben került sor. Az INRI felirat alatt függő eredeti Jézus-alak üreges bádogból készült, melyet arany színűre festettek.

Látogathatóság: Szabadon, korlátlanul látogatható

További információk: https://rabcatorok.pannonhelyitermek.hu/ertekleltar/epitett-oroksegunk/varga-kereszt

Közeli látnivalók

Szent Erzsébet-szobor

Az emlékművet Lébény önkormányzata emeltette Szent Erzsébetnek, a szegények és elesettek patrónájának a neki szentelt emlékév alkalmából. A süttői mészkő sziklatömbön álló szobrot Bujtás László (helyi tanár, képzőművész) készítette. A lépcsőn lefelé lépdelő Árpád-házi királylányt rózsákkal a kötényében ábrázoló alkotást s a körülötte kialakított emlékparkot 2007. november 29-én avatták fel.

Szent István-szobor

Az államalapítás millenniumára készült műalkotás 2000. május 28-a óta dísze a város főterének. Leleplezésére a Lébényben megrendezett millenniumi ünnepség keretében került sor. Az államalapító Szent Istvánt büszke testtartású, fiatal férfiként, kezében a hatalom jelképeivel – koronával, karddal – s a magyar címerrel ábrázoló szobor Bujtás László alkotása.

I. világháborús emlékmű

Az első világháború éveiben behívott mintegy 600 frontszolgálatos katona közül 173 soha nem tért haza, életüket vesztették Galíciában, a szerb, a román fronton s a doberdo-piavei csatatereken. A község 1930-ban emlékművet állított hősi halottainak. Az elesettek emlékét őrző impozáns bronzszobrot, Kalotai Kreipel Ottó Őrszem című alkotását 1930. június 1-jén avatták fel.

Közelben lévő rendezvények