Arrabona EGTC

2019. augusztus 29.

A Csallóköz szívében fekvő Dunaszerdahely a járás legjelentősebb kulturális, közigazgatási és gazdasági központja. A város nevét hallva sokunknak a méltán híres és népszerű DAC labdarúgó csapata jut eszünkbe, pedig a település rengeteg más izgalmas látnivalót is kínál. Tégy egy sétát a belvárosban, ismerd meg közelebbről a 22 000 főt meghaladó, igen dinamikusan fejlődő település városmagját! Aztán persze drukkolj a lelátón a fiúknak!


Túra tervezés

Az alábbi megállókat ajánjuk nektek:

A korábban kávéháznak és szállodának épült emeletes házat tulajdonosa, Pleyer Károly szállodás adta el a városvezetésnek 1901-ben, amelyet az évtizedek alatt többször is átalakítottak. Ezek közül az egyik legszembetűnőbb az 1995-ben megkezdett, Makovecz Imre szerinti városarculat-átalakítás részeként történő változás: bejárata fölé tornyot emeltek. Az így átalakított „új” városháza rövid időn belül Dunaszerdahely városképének meghatározó épületéve s egyben egyik jelképévé vált. 

Makovecz Imrének nemcsak a felújított városháza az egyetlen munkája Dunaszerdahelyen, hanem többek között a Fő utca vagy a templomtér üzletsora is az ő keze nyomát viselik. A városképét meghatározó díszpolgár építész emlékét a Városháza bejárata melletti emléktábla is őrzi. 

A Városháza mellett 2006. október 31-én, az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc 50. évfordulóján avatták fel a diktatúrák áldozatainak emlékére emelt emlékművet. Az alkotást Nagy János szobrászművész készítette. 

Forrás és további információ: 

https://dunstreda.sk/hu/kulturalis-orokseg 

A város legrégibb történelmi és vallásos emléke. Helyén már a korai Árpád-korban is állt egy (valószínűleg) fatemplom, a mai kőtemplom alapja pedig a hagyomány szerinti 1329-es esztendőben épült. Nagyobb átalakításokat 1518-ban (egy mellékhajóval bővítik), illetve 1742-43-ban élt meg, amikor barokk stílusban újították, renoválták a teljes épületet, emelve a falait és a tornyát – ezzel mai formáját is elnyerte. Főoltárán a Mária mennybevitele festmény látható, felette a templom védőszentje, Szent György, lovas szobrával. Mellékoltárain Szent István, illetve a fájdalmas pieta ábrázolását figyelhetjük meg. A templom kriptájába temetkezett a pókateleki Kondé család. 

Forrás és további információ: 

https://dunstreda.sk/hu/kulturalis-orokseg 

1944. június 15-én az egykori Fő utcai zsinagóga, a Bacsák utca és a Csillag utca területén már korábban felállított gettóból az ott összezsúfolt mintegy 3000 főnyi zsidó polgárt haláltáborokba deportálták. A város történetének legsötétebb napján Dunaszerdahely elvesztette egykori lakosságának felét: a háborút követően csupán mintegy hatszázan tértek vissza a lágerekből. 

1991 októberében Dunaszerdahely egykori zsidó közösségére emlékezve felavatta a Mementó holokauszt emlékművet, egy a tízparancsolatot széttörni, felégni láttató kőtábla-torzót, amely alatt az egykori áldozatok lábnyomait láthatod. 

Az emlékmű az egykori híres ortodox zsinagóga helyén áll. 

Forrás és további információ: 

http://emlekhelyek.csemadok.sk/emlekhelyek/memento/ 

A tér helyén egykoron egy nádfedeles házsorral határolt tó állt. Az 1890-es években dr. Zipszer Náthán dunaszerdahelyi ügyvéd, a kormánypárt szónoka a vásárban akart korteskedni, ám szónoklata nem a kívánt hatást hozta, és megkergették. Az ügyvéd az akkori vásártér végén álló tóba menekült. Erről a nevezetes „tóba futásról” ragadt aztán a helyre a Zipszer-tó elnevezés. 

Később a tó fokozatosan betemetődött, s egyben elhanyagolt területe lett a városnak, mígnem az 1930-as évek végén új parkot alakítottak ki itt, melyet Gloserparknak nevezték el a szerdahelyiek. 

A második világháború után Május 1. tér volt a neve, 1989 óta pedig Szent István térnek hívják. 

A téren tekinthető meg az 1971-ben - a lebontott Ereklyés országzászló helyén - felállított Mártíremlékmű. A hegesztett vörösrézlemezből készült szoborcsoport emberi csontokat ábrázolva emlékeztet a háború borzalmaira. Az emlékművet 1989 után kiegészítették, két oldalról három-három gránitból készült sírkővel, amelyen a háborúban elesett magyar katonák nevei és születési dátumai olvashatóak. 

Szintén a téren áll a 2004-ben felavatott Szent István-emlékmű. A márvány, bronz és homokkő ötvözéséből készült, magyar koronát ábrázoló köztéri szobrot Lipcsey György  készítette. 

Forrás és további információ: 

https://www.kozterkep.hu/~/26863/Ereklyes_orszagzaszlo_Dunaszerdahely_1939.html 

https://www.kozterkep.hu/~/26862/Martiremlekmu_Dunaszerdahely_1971.html 

https://www.kozterkep.hu/~/26919/Szent_Istvan_emlekmu_Dunaszerdahely_2004.html 

1753-ra – Padányi Biró Márton veszprémi püspök megbízásából – Pókatelkén felépült a fivérének, Biró Istvánnak szánt emeletes, tágas kúria, a későbbi Sárga kastély, melyhez nagy birtok tartozott. Később a pókateleki Kondé család szerezte meg, akik a 19. század legelején saját ízlésük szerint átalakították (oromzatára ekkor került fel a Kondé címer és fölé a hatalmas kőpulyka szobor).  

Jelenleg a Csallóközi Múzeum székhelye. 17 tematikus egység alkotja az állandó kiállítást, mely hű és átfogó képet ad az itt élő emberek életéről. A földszinten régészeti és őslénytani, az emeleten pedig néprajzi és történelmi anyag látható. A Csallóközi Múzeum nem tartozik a nagy múzeumok közé, tevékenységét azonban országszerte ismerik, és külföldön is számon tartják. A múzeum nagy hangsúlyt fektet a népi iparművészeti emlékeink feltárására és megmentésére is, előadásaival megismerteti az érdeklődőkkel a Csallóköz történetét, nevezetes személyiségeit, a régió népi hagyományait, népszokásait, a népi építészet emlékeit. 

Forrás és további információ: 

https://dunstreda.sk/hu/kulturalis-orokseg 

http://kukkonia.sk/hu/csallokozi-muzeum-es-tortenete 

A javasolt megközelítés nem feltétlenül veszi figyelembe az aktuális forgalmirend változásokat.

Áttekintés

Nehézség: Könnyű
Értékelés:
Távolság: 2 km
Időtartam: 00:13:27
Szint emelkedés: 18 m
Szint csökkenés: 5 m
Frissítőpont: Nincs
Szintkülönbség: 5m
Létrehozva: 2019.10.04
Megjelenések száma: 5672
Megtekintések száma: 7338
Győr Időjárás

Hasonló túrák

Séta Győrben

“Magyarország műemlékekben harmadik leggazdagabb városa”, “barokk város”, “a folyók városa”, “a sport egyik magyarországi fellegvára”, “Győrkőcváros”, “fesztiválváros” - mindez Győr. Gyere, s ismerd meg Te is jobban Kisalföld központját, mely sokkal több annál, mint a világ legnagyobb motorgyárát magának tudható település. EGY város, EZER élmény. Éld át!

Két napba sűrített kalandozás

Két napos, izgalmakkal teli, ám autóval könnyen teljesíthető túrán töröd a fejed? Már nem kell, itt a megoldás! Kicsiktől a nagyokig, fiataloktól az idősekig "skubizzon" ide mindenki, ugyanis temérdek mennyiségű érdekességet és izgalmat rejt e túra! A Sopronból induló útvonal első három megállója biztosítja, hogy tudományból és izgalmakból se legyen hiány, viszont a kényelemre is kellő figyelem háruljon. A hegykői fürdő széles szálláskínálatának és szolgáltatásainak köszönhetően kipihenhetjük az első nap izgalmait, hogy másnap újult erővel csaphassunk neki a túra záró etapjának. Az önfeledt száguldozás és tudományos kitekintés után, az Audi Győr látogatóközpontja enged rövid betekintést az autógyártás kulisszái mögé.

Gasztro-legendák Győrben

Sok útikönyv azt tanácsolja a turistáknak, hogy egy-egy új város felfedezésekor figyeljék meg, hova ülnek be a helyiek enni, mert azokban a vendéglátóhelyekben biztos nem fognak csalatkozni. Ebben a túrában a győriek már-már fogalommá váló étkezdéiből és étkeiből szedtünk össze egy csokorra valót. Úgy állítottuk össze a listát, hogy mind a belvárosban legyen, így össze tudd kötni a gasztrotúrát egy hangulatos városnézéssel. És az étkezések sorrendjét is követtük: tízóraizz gombás melegszendvicset, utána kortyolj el egy jó erős feketét, majd ebédelj a Tejivóban! Desszertként délután kóstold meg az isteni francia krémest és nyáron a Velencei álom fagyit, majd vacsorára foglalj asztalt a Matrózban! Jó étvágyat!