Arrabona EGTC

2019. augusztus 29.

Ki ne álmodott volna arról kiskorában, hogy egy hatalmas vár ura vagy egy előkelő kastély hercegkisasszonya? Ha az álmokat nem is váltja valóra, de a történelmi hangulatot megidézi ez a túra, melyen különböző korokban épült várakat, kastélyokat kereshetsz fel, s kis képzelőerővel a lovagok és úrihölgyek között érezheted magad.


Túra tervezés

Az alábbi megállókat ajánjuk nektek:

A város szimbóluma, legrégebbi műemléke. A Lajta ágakkal, várárokkal körülvett épületéhez boltozott téglahídon és a tört-tengelyű, alagútszerű kapuépítményen keresztül jutunk. Boltozata zárókövén a hajdani tulajdonosok, a Bazini és Szentgyörgyi grófok hatágú csillagos címere sejlik.  

A vár pontos keletkezési idejét nem ismerjük, de az évszázadok alatt több erősítési terve készült. Megerősödésére mindig vészterhes időkben került sor. Mivel kőanyag a közelben nem volt, többször az épület méreteinek csökkentésével növelték a véderőt.  

18. században katonai jelentőségét elvesztve, a virágzó település körüli védőműveket lebontották, míg a belső várban, 1818-ban egy gazdasági akadémiát helyeztek el. Ennek jogutódja a Széchenyi István Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Kara, így a sok évszázados történelmi viharokat látott falak között jelenleg fiatalok százait tanítják. 

 

Forrás és további információ: 

https://mosonmagyarovar.utisugo.hu/latnivalok/var-mosonmagyarovar-87239.html 

Héder lovag feltehetően már a 12. század közepén várat építtetett magának, amely valószínűleg fából volt, és a mai kastély parkjának végében emelkedő Zsidó-dombon állt. Maga az építmény a tatárjárás idején pusztult el. Héderváry János építtette újra a várkastélyt reneszánsz stílusban. A mai barokk formáját a 18. század második felében nyerte el, majd később a 19. században Khuen-Héderváry Károly a romantikus stílus jegyeit alkalmazta, de rövidesen visszaállították a korábbi barokk külsejét. 

A kastélyt körülvevő angolpark az angol Petri Bernard személyes irányítása mellett jött létre, aki egzotikus fákat is telepített ide, mint pl. a kínai páfrányfenyő és az amerikai tulipánfa. 

Az épület a legutóbbi időkben négycsillagos kastélyszállodaként működött, bezárása óta nem látogatható. 

 

Forrás és további információ: 

https://hu.wikipedia.org/wiki/H%C3%A9derv%C3%A1ri_kast%C3%A9ly 

A kastély épülete a 19. századból származik, Öttevény legnagyobb birtokosai közül Földváry Miklós báró építtette feleségének 1870-ben. Az épület - amelyet később kastéllyá bővítettek - ezután Földváry Miklós lánya, Földváry Valéria tulajdonába került, aki 1895-ben férjhez ment gróf Csáky Károlyhoz. Napjainkban a kastély külföldi magántulajdonba került, ezzel egy időben kezdetét vette a szállodává alakítása és felújítása. 2009-ben az épület újra megnyitotta kapuit, és kastélyszállóként a Chateau Földváry nevet kapta. 

 

Forrás és további információ: 

http://chateaufoldvary.com/hu/ 

A folyók alkotta hordalékdomb egyikén (mai Káptalandomb) már az 1. században építettek erődítményt a rómaiak. Az első kőfalakat a királyi városi rang elnyerése után emelték a 13. században, mely a török hódoltság idején, a 16. században értékelődött fel igazán: a Bécsbe vezető út védelmében játszott kulcsszerepet. Megerősítése után a magyarországi végvárrendszer legnagyobb, olasz rendszerű, fülesbástyás erődítménye készült el. A 18. század elejére azonban Győr elvesztette katonai jelentőségét, és a Duna- és Rába-parti falak, valamint az ott lévő bástyák kivételével lebontották a várfalakat.  

A várost körülölelő hatalmas erődítményből mára csupán egyetlen összefüggő részlet maradt meg, a Mosoni-Duna és a Rába összefolyásánál álló bástya és a hozzá kapcsolódó Sforza-félbástya A Dunakapu tér belső szélén találod a Bástya utcát, amely helyén egykor a bástyarendszer falai álltak. A Baross utca közepén pedig piros téglák jelzik az egykori Fehérvári kapu helyét. A Bécsi kapu tér közelében a kazamata egy részében kőtárat nézhetsz meg Várkazamata-Kőtár néven. A Teleki utcai OTP mögött is látható egy darab az egykori kazamatából, ahol a győri állatkert Füles Bástya néven Dél-Amerika élővilágát mutatja be. 

 

Forrás és további információ: 

https://mult-kor.hu/20100606_gyor_vara__ujratoltve 

https://termeszetjarok.blog.hu/2012/04/14/gyor_vara 

http://www.fulesbastya.hu/ 

http://romer.hu/varkazamata-kotar/ 

Feltehetőleg a ménfői puszta igazgatására kialakított uradalmi épületekkel együtt épült a kastély is copf stílusban. Mai formáját a 19. század elején nyerte a klasszicista feljáró megépítésével. Építészetileg helyesebb kúriának nevezni, a kastély elnevezést a ménfői nép adományozta az épületnek. 1988-tól a közművelődést szolgálja. Itt kapott helyet a könyvtár és 1991-ben a Galgóczi Erzsébet Emlékszoba. 

 

Forrás és további információ: 

http://www.bezeredj-kastely.hu/hun/a-bezeredj-kastely-adatai.html 

A javasolt megközelítés nem feltétlenül veszi figyelembe az aktuális forgalmirend változásokat.

Áttekintés

Nehézség: Közepes
Értékelés:
Távolság: 60 km
Időtartam: 05:57:22
Szint emelkedés: 326 m
Szint csökkenés: 26 m
Frissítőpont: Nincs
Szintkülönbség: 26m
Létrehozva: 2019.10.04
Megjelenések száma: 5834
Megtekintések száma: 8283
Győr Időjárás

Hasonló túrák

Pózolj!

Szelfiztél már krumplibogár szoborral vagy szódás szifonos szökőkút előtt? Pózolj érdekes, egyedi köztéri alkotásokkal, melyek a múltba kalauzolnak Téged! Keresd meg a már homályba merült szigetközi gazdasági vasutaknak állított emlékhelyet, látogass el egy egykori kikötőbe, közben “kóstold meg” nagymama finom kenyerét! És persze készíts sok-sok fényképet!

Sziget-kör

Itt a jó idő, jön a hétvége, klassz lenne tekerni valamerre, de a Balaton körbebiciklizése még túl megerőltető lenne. Kisebb távval kellene kezdeni, de merre induljak? Egyszerű a válasz: irány a Szigetköz és a Csallóköz! A táv nem nehéz, hiszen síkságon bringázol, nincsenek kaptatók, ahol alig kapsz levegőt. Bájos településeken haladsz át, ahol megpihenhetsz, leülhetsz ebédelni vagy épp kávézni, hogy aztán újult erővel folytathasd az utadat. Egy nap alatt is teljesíthető a túra, de ha két napra bontod, több élménnyel gazdagodhatsz, mert beveheted a programok közé a fürdőket, állatkerteket, kiállításokat is.

A természet lágy ölén

Ha szeretnél kicsit kiszakadni a mindennapos taposómalomból és csak egyszerűen LÉTezni, akkor ez a túra Neked szól. Manapság a “vissza a természethez” rousseau-i gondolat gyakran elkapja a modern kor emberét, aki a túlhajszolt világból érthető módon a természet csendjébe, egyértelmű rendjébe vágyik vissza. Japánban például rendkívül népszerű az ún. “erdőfürdő”, amikor hosszas, 2-2,5 órás sétát tesz az ember az erdőben, ez pedig olyan, mintha megmártózna benne. Hát, mártózz meg Te is a csallóközi és a szigetközi természet világában! Két kerékre fel!